Why the Biggest “Myths” About Fashion May Actually Be Right

İşte Seçim Sonuçları

A

31 Mart 2019 yerel seçim sonuçları büyük sürprizler ortaya koyarken 25'den fazla il el değiştirdi. İşte AK Parti , CHP, HDP ve MHP arasında el değiştiren iller listesi.

Yerel seçim sonuçları bazı illerde belli oldu. Doğu illerinde sandıklar erken açıldığı için sonuçlar belli oldu.

Bu seçimde büyük bir sürpriz yaşanıyor. HDP resmen büyük bir şok yaşadı. HDP kayyum atanan Şırnak, Bingöl gibi illeri kaybetti. Şırnak, Bingöl, Ağrı ve Bitlis HDP'den Ak Parti'ye geçti. 

HDP'nin kazandığı tek yeni il Kars oldu

HDP'nin 31 Mart yerel seçimlerinde aldığı tek yeni il Kars oldu. Kars'ta HDP Eş Başkan Adayı Ayhan Bilgen belediye başkanlığını kazandı. Ak Parti Kürt seçmenin en yoğun olduğu iller Şırnak, Ağrı, Bitlis'i HDP'den aldı. Bu illere İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı ve halkın kayyumun hizmetlerinden memnun olduğu belirtiliyordu.

AK Parti 15 şehri kaybetti

AK Parti bu seçimde 2014 seçimlerinde kazandığı 15 kentte sandıktan birinci parti olarak çıkamadı. AK Parti MHP'ye yedi CHP'ye ise sekiz kentin belediye başkanlığını verdi. AK Parti buna karşılık HDP'den üç, CHP'den iki ve MHP'den ise bir şehri aldı.

MHP 6 yeni il kazanmış oldu

Bu seçimin karlı çıkan partilerinden biri şüphesiz MHP oldu. MHP 6 yeni il kazanmış oldu. MHP, Adana ve Mersin'de CHP'nin, Isparta'da AK Parti'nin ve Kars'ta ise HDP'nin gerisinde kaldı. Ancak MHP, Cumhur İttifakı'yla ortak aday çıkarmadığı Amasya, Çankırı, Erzincan, Kastamonu, Kütahya, Bayburt ve Karaman'ı AK Parti'den aldı. 

CHP 3 belediye kaybetti ama...
Cumhuriyet Halk Partisi il sonuçlara göre Giresun ve Zonguldak'ı AK Parti'ye verirken, tekrar aday göstermediği Mehmet Siyam Kesimoğlu ise bağımsız aday olarak Kırklareli'de yeniden belediye başkanı oldu. CHP kaybettiği üç belediyeye karşın  Ankara başta olmak üzere Adana, Antalya, Artvin, Bilecik, Bolu, Mersin, Kırşehir ve Ardahan'ı Cumhur İttifakı'ndan aldı. Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre İstanbul'da da Cumhur İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu yarışı önde götürüyor. CHP, Ardahan hariç kazandığı bütün yerlere Millet İttifakı'yla ortak bir şekilde girdi. 

İşte el değiştiren iller listesi:

1-Antalya: AK Parti'den CHP'ye
2-Ankara: AK Parti'den CHP'ye
3-Tunceli: BDP(HDP)'den TKP'ye
4- Ardahan: AK Parti'den CHP'ye
5- Ağrı: BDP (HDP) AK Parti'ye
6- Bitlis: BDP (HDP) Ak Parti'ye
7- Artvin: Ak Parti'den CHP'ye
8- Kars: MHP'den HDP'ye
9-Bilecik: AK Parti'den CHP'ye
10-Sinop: Ak Parti'den CHP'ye
11- Burdur: Ak Parti'den CHP'ye
12-Bolu: Ak Parti'den CHP'ye
13- Kırşehir: Ak Parti'den CHP'ye
14-Amasya: AK Parti'den MHP'ye
15- Kastamonu: AK Parti'den MHP'ye
16-Erzincan: Ak Parti'den MHP'ye
17-Karaman: Ak Parti'den MHP'ye
18-Çankırı: AK Parti'den MHP'ye
19- Bayburt: Ak Parti'den MHP'ye
20- Kırklareli: CHP'den bağımsız adaya
21- Iğdır: HDP'den MHP'ye
22- Mardin: Bağımsız'dan HDP'ye
23- Adana: MHP'den CHP'ye
24- Mersin: MHP'den CHP'ye
25- Şırnak: BDP(HDP)'den AK Parti'ye